Numer 36/2017 — 18.12.2017 r.

Internet bez tajemnic

autor: Hanna Boguta-Marchel

W tym miesiącu w klasie 5 odbyły się warsztaty dotyczące internetu – naszych sposobów korzystania z tego narzędzia oraz jego jasnych i ciemnych stron.

Na początku zajęć wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę, której hasło zdradzało temat warsztatu. Przy okazji wyjaśnialiśmy sobie podstawową terminologię związaną z najnowszymi technologiami. Następnie chłopcy losowali emotikony (uśmiechnięte lub smutne buźki), na podstawie których zostali podzieleni na dwie grupy. Zadaniem pierwszej grupy było zebranie i spisanie wszystkich zalet internetu – możliwości, jakie nam daje i pozytywnego potencjału, jaki ze sobą niesie. Druga grupa skupiła się natomiast na wadach internetu – jego ciemnych stronach i związanych z nim zagrożeniach.

Obie grupy zaprezentowały wyniki swojej pracy. Grupa „pozytywna” podzieliła zalety internetu na trzy obszary: nauka, rozrywka i komunikacja – tutaj chłopcy potrafili podać wiele przykładów sensownego wykorzystania konkretnych stron czy portali. Zabrakło jednak przykładów odnoszących się do możliwości pomagania potrzebującym za pośrednictwem internetu – warto zwracać chłopcom uwagę również na takie opcje.

Grupa negatywna skupiła się natomiast na poważnych zagrożeniach, takich jak pornografia, hakerzy, wirusy czy wykradanie danych lub tożsamości. Uznałam, że warto poszerzyć zakres wad internetu także o treści nie tyle groźne co bezwartościowe, niemądre czy prymitywne. Rozmawialiśmy o tego typu „filmikach” na kanale Youtube i o mechanizmach wspierania ich twórców – nie wszyscy chłopcy mają świadomość, że za ich kliknięciami idą konkretne pieniądze, które sprawiają, że podobnych treści powstaje coraz więcej. Warto też zwracać chłopcom uwagę na to, że internet w pewnym sensie kreuje ich własną rzeczywistość poprzez podsuwanie czy proponowanie im treści podobnych do tych, które oglądali wcześniej. 

Komentarz lub zgłoszenie tematu




Same cyfry, bez spacji lub kresek

Lokalizacja

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków

Redakcja

Adres e-mail: tygodnik@azymut.edu.pl

© 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.